Podstawy działania terapii
Nasze ciało to nie tylko mięśnie, szkielet, krwioobieg. To cała historia tego co przeżyliśmy.
Urazy i stresujące przeżycia są w stanie zmienić równowagę procesów fizjologicznych. Jeśli są na tyle silne i/lub chroniczne, to wrodzone siły naszego organizmu nie są w stanie ich samodzielnie zniwelować. W ten sposób powstają w ciele napięcia i choroby (miejsca somatycznej dysfunkcji). Terapeuta wyczuwa miejsca skupionego w ciele stresu i tam kieruje uwagę pacjenta - na doznania płynące właśnie z tego miejsca.
Z punktu widzenia psychologii ciała objaw choroby jest po to, aby skłonić nas do świadomego poszukiwania prawdziwej przyczyny danego samopoczucia.
Aby naprawdę wyzdrowieć, trzeba znaleźć źródło konflikut (uraz, przeżycie), który je zapoczątkował i rozwiązać go.
Podczas terapii czaszkowo - krzyżowej proces ten zachodzi w sposób samoistny (bez udziału siły woli). Polega na uwalnianiu skumulowanych napięć w ciele przy wspierającej obecności terapeuty.
Według mojego doświadczenia procesowi poprawy samopoczucia i zdrowienia towarzyszy fascynujący proces poznawania samego siebie, zgłębiania powodów swojego stanu, a w rezultacie dochodzimy do tego, by tworzyć swoje codzienne życia w oparciu o to, co Ciebie i Twoje zasoby życiowe wspiera.
P.S. (?) Równie ważne co praca w gabinecie jest dla mnie czas, który spędzam tańcząc, jeżdżąc na koniach, szyjąc ubrania dla siebie i przyjaciół, oraz towarzysząc naszym kilkuletnim dzieciom w odkrywania świata. Uczę się przy nich za każdym razem czegoś nowego o sobie, przede wszystkim tego, że "życie nie jest problemem do rozwiązania, a tańcem do zatańczenia” (A. Watts).
Terapia czaszkowo - krzyżowa (TCK) to nieinwazyjna forma pracy z ciałem wywodząca się z osteopatii.
Zabieg polega na delikatnym uciskaniu ciała w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej, w celu głębokiej relaksacji napięć mięśniowo - powięziowych.
Terapeutyczne działanie TCK polega na regulacji układu krążenia i nerwowego, co mobilizuje naturalne mechanizmy organizmu do samodzielnego leczenia i regeneracji.
W ciągu ostatnich lat stała się ona jedną z najszybciej rozwijających się metod leczniczych. Pacjenci, niezależnie od wieku i dolegliwości, zauważają u siebie poprawę zdrowia, co powoduje, że z leczenia korzysta coraz większa liczba osób. Jej twórcą jest dr William G. Sutherland. Terapia czaszkowo-krzyżowa to doskonałe uzupełnienie standardowych metod oraz technik fizjoterapeutycznych.
Terapia TCK służy:
- ogólnej poprawie samopoczucia,
- pogłębieniu kontaktu ze swoim ciałem,
- pracy ze stanami napięciowymi, nadpobudliwością,
- trudnościami z koncentracją uwagi,
- obniżonym nastrojem,
- w zaburzeniach hormonalnych,
- chronicznych bólach i nerwobólach,
- skłonnościach do przeziębień i chorób infekcyjnych,
- ciążowych dolegliwościach obszaru miednicy, stawów biodrowych, odcinka kręgosłupa lędzwiowego, itp
- w dochodzeniu do siebie w stanach wyczerpania (możliwe wizyty domowe)
- oraz po przebytych urazach, operacjach
Terapia jest skuteczna we wspieraniu leczenia wielu dolegliwości:
- kręgosłupa, stawów
- serca
- kontuzji
- problemów laryngologicznych
- migren
- szumów usznych
- bruksizmu (nieświadomego zaciskania szczęki)
Przeciwskazania
- aktywne fazy chorób psychicznych
- stany zapalne
- pierwszy trymestr ciąży